OBÓZ Z LIMITEM NA TELEFON I ZAKAZEM NAGRYWANIA - CZY TO LEGALNE?
Telefon, z którym dziecko jedzie na obóz stanowi jego własność i nie może być mu od tak odbierany.
ALE!
Twój punkt widzenia też jest tu ważny, bo:
Zapisami w regulaminie/umowie chcesz doprowadzić do lepszego sfokusowania uczestników na tym, co oferuje Twój obóz, zachęcić ich do bycia tu i teraz, stymulować budowanie więzi, dbać o ich higienę umysłową.
Limitowanie używania telefonu komórkowego jest coraz częstszą praktyką organizatorów.
Jeżeli chcesz wprowadzić taką odgórną zasadę:
- dodaj do regulaminu/umowy odpowiednie zapisy,
- upewnij się, że każdy rodzic z tymi zasadami się zapoznał i je akceptuje,
- przeprowadź spotkanie przedwyjazdowe z rodzicami i wyraźnie podkreśl tą zasadę.
Możesz mieć na obozie do czynienia z sytuacją, w której uważasz, że musisz zareagować właśnie odebraniem telefonu, bo uczestnik stworzył ośmieszającego mema, którym wyrządził tym komuś krzywdę albo całymi dniami siedział wyłącznie ze wzrokiem wlepionym w ekran. Zadbaj wtedy, aby odebranie telefonu nie było Twoim pierwszym i ostatnim ruchem. Przeprowadź z dzieckiem rozmowę (najlepiej w obecności innego dorosłego), powiadom o sytuacji rodzica, a dopiero na końcu wyciągaj konsekwencje w postaci odebrania telefonu.
Od sierpnia 2024 r. obowiązują Standardy Ochrony Małoletnich, których jednym z celów jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w relacjach rówieśniczych oraz w cyber świecie - to też może być argument do wprowadzenia limitów korzystania z telefonów komórkowych na obozie.
Weź jednak pod uwagę, że Twoi podopieczni, są już tym pokoleniem, które (przysłowiowo) rodzi się z telefonem w ręku. Często odebranie tego telefonu stanowi dla nich duży problem, dlatego dobrze się zabezpieczaj przed podjęciem takiego kroku.
Wprowadzając zakaz używania telefonów musisz również mieć na uwadze, że są sytuacje (np. zdrowotne), w których rodzic i dziecko czują się bardziej lepiej mając stały kontakt. Dlatego też zachowaj pewną elastyczność.