O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI INSTRUKTORÓW
![O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI INSTRUKTORÓW](/cache/img/2d/2db4d585d8eba4aed241b498317b98f0.webp)
Dziś zajmę się trochę życiem i twórczością instruktorów.
No dobra, z tym życiem, to trochę przesadziłam, ale o twórczości będzie jak najbardziej. Otóż jako instruktor, choreograf pewnie niejednokrotnie spotkasz się z propozycjami przygotowania choreografii, pokazu, występu, show. No i pytanie podstawowe jak to ugryźć?
PO PIERWSZE: pamiętaj o podpisaniu dobrej dla Ciebie umowy.
Kiedyś już coś tam pisałam o umowach. Ale dziś konkret. Do przygotowania choreografii, show, pokazu, występu – jak zwał tak zwał, rekomenduję podpisanie umowy o dzieło. Jest to umowa cywilnoprawna oparta na Kodeksie cywilnym. W tym typie umowy ważne jest to, że przewiduje osiągnięcie przez Ciebie konkretnego rezultatu.
PO DRUGIE: dobrze opisz obowiązki swoje oraz obowiązki Twojego zamawiającego.
Jako instruktor zobowiązujesz się do wykonania konkretnego dzieła (choreografii czy pokazu). Zastanów się nad: doborem muzyki, przygotowaniem koncepcji, kostiumów, scenografii, znalezienie wykonawców, przeprowadzenie prób i finalnej prezentacji DZIEŁA. I nie chodzi mi tylko o przemyślenie tych kwestii pod kątem technicznym, ale też formalnym. Dobrze, żeby Twoja umowa precyzowała, na ile masz swobody twórczej, a w jakich kwestiach powinieneś konsultować się z zamawiającym.
PO TRZECIE: zastanów się co chcesz zrobić z prawami autorskimi do choreografii.
Twoja choreografia może być chroniona przez prawo autorskie, jeżeli cechuje się oryginalnością oraz indywidualnością. Co więc możesz zrobić ze swoimi prawami autorskimi do choreografii? Możesz je zachować (czyli zachować prawo do wystawiania swojego dzieła w przyszłości), udzielić licencji (która określi na jakich warunkach i przez jaki czas Twój zamawiający będzie mógł korzystać z Twojego dzieła), a możesz też przenieść autorskie prawa majątkowe (i dać zamawiającemu prawo do swobodnego dysponowania Twoim dziełem).
I PO CZWARTE: pamiętaj o kasie, bo kasa musi się zgadzać.
Za wykonanie dzieła należy Ci się odpowiednie wynagrodzenie!!!
To, moim zdaniem, najważniejsze punkty, jeżeli kiedykolwiek staniesz przed propozycją i wyzwaniem stworzenia dla kogoś jakiegoś dzieła.