KTO? KOGO? KIEDY? GDZIE? - STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Standardy Ochrony Małoletnich, czyli Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym narzuciła Tobie, jako przedsiębiorcy oraz Twoim pracownikom dodatkowe obowiązki.
Chodzi o sprawdzanie pracowników pod kątem (w skrócie) ich niekaralności za przestępstwa na tle seksualnym popełnione na szkodę małoletnich.
Kto kogo ma sprawdzać?
Obowiązki leżą i po Twojej stronie i po stronie Twoich pracowników/ współpracowników i kandydatów.
Co jest po Twojej stronie?
1. Sprawdzenie danych pracownika w Rejestrze z dostępem ograniczonym oraz w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.
2. Dołączenie informacji uzyskanych z ww. rejestrów do akt pracowniczych lub dokumentów związanych z daną rekrutacją lub danym współpracownikiem.
Co jest po stronie Twojego pracownika/współpracownika/kandydata?
1. Złożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego (informacja z KRK może być złożona w formie papierowej lub elektronicznej)
2. A jeżeli pracownik/współpracownik/kandydat:
a. ma obywatelstwo państwa innego niż Rzeczpospolita Polska lub
b. w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwała w kraju innym niż Rzeczpospolita Polska i państwo, którego ma obywatelstwo dodatkowo przedkłada informację z rejestru karnego tego innego państwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, a jeżeli państwo takie nie wydaje takich informacji - należy złożyć informację z rejestru karnego tego państwa, a jeżeli takie państwo nie prowadzi rejestru karnego, kandydat składa szkole tańca oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem o swojej niekaralności.