Tło

KORONAWIRUS VS ZWROT KOSZTÓW PODRÓŻY

KORONAWIRUS VS ZWROT KOSZTÓW PODRÓŻY

Panująca pandemia koronawirusa zaczęła weryfikować nasze plany podróżnicze. Coraz częściej pojawiają się pytania i wątpliwości czy jeśli zrezygnujemy z wykupionej wycieczki przysługuje nam zwrot kosztów? Co w przypadku, gdy to linie lotnicze odwołają nasz lot, a na własną rękę rezerwowaliśmy noclegi i inne atrakcje? Czy w takim wypadku przysługuje nam odszkodowanie?

Postaram się udzielić na nie odpowiedzi:

1. KORONAWIRUS VS WYCIECZKI Z BIUR PODRÓŻY:

Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych podróżny może bezpłatnie odstąpić od umowy w sprawie udziału w wycieczce lub wczasach, jeśli wystąpią „nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności mające znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.” W mojej ocenie zdecydowanie możemy mówić o takich okolicznościach w przypadku panującej pandemii. Należy pamiętać jednak, że 
rezygnując z wycieczki, konsument może żądać wyłącznie zwrotu dokonanych wpłat i nie może ubiegać się o dodatkowe zadośćuczynienie czy odszkodowanie.

2. KORONAWIRUS VS ANULOWANIE LOTU Z INICJATYWY PASAŻERA:

Niestety przy zakupie biletów lotniczych nie ma szczególnych przepisów prawnych uwzględniających “nadzwyczajne okoliczności” umożliwiających anulowanie biletu. Co do zasady do czasu wykonania usługi można dokonać zmiany terminu lotu lub nawet zwrócić bilet lotniczy, ale przewoźnik może zastrzec, że pasażer ponosi konsekwencje finansowe takich zmian. Kwestii tych nie reguluje prawo lotnicze, a regulaminy przewoźników oraz stosowane przez nich taryfy. Niektóre z linii lotniczych wychodząc naprzeciw pasażerom na czas pandemii koronowirusa wprowadziły możliwość bezpłatnego anulowania lub przełożenia daty lotu.

3. KORONAWIRUS VS ODWOŁANIE LOTU Z INICJATYWY PRZEWOŹNIKA:

Jeśli nasz lot zostanie odwołany, powinniśmy jak najszybciej zostać o tym poinformowani przez przewoźnika i możemy za darmo zmienić rezerwację lub otrzymać pełen zwrot kosztów za bilet. 
Kwestia uzyskania odszkodowania z powodu odwołania lotu (tj. np. zwrotu kosztów niewykorzystanego noclegu i innych wydatków, które musieliśmy ponieść w związku z odwołanjem lotu) nie jest już jednak oczywista. Jak wskazuje rozporządzenie EU 261/2014 pasażerom przysługuje w przypadku odwołania lotu odszkodowanie, chyba, że:

i) zostali poinformowani o odwołaniu co najmniej dwa tygodnie przed planowym czasem odlotu; lub

ii) zostali poinformowani o odwołaniu w okresie od dwóch tygodni do siedmiu dni przed planowym czasem odlotu i zaoferowano im zmianę planu podróży, umożliwiającą im wylot najpóźniej dwie godziny przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej cztery godziny po planowym czasie przylotu; lub

iii) zostali poinformowani o odwołaniu w okresie krótszym niż siedem dni przed planowym czasem odlotu i zaoferowano im zmianę planu podróży, umożliwiającą im wylot nie więcej niż godzinę przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej dwie godziny po planowym czasie przylotu; lub

iv) jeżeli przewoźnik może dowieść, że odwołanie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków.

Ostatni z zapisów będzie nam utrudniał uzyskanie odszkodowania z racji tego, że za takie nadzwyczajne okoliczności można uznać rozprzestrzenianie się wirusa.

4. KORONAWIRUS VS ANULOWANIE NOCLEGU:

Czy mamy prawo do anulowania noclegu bez ponoszenia dodatkowych opłat w przypadku odwołania naszego lotu? Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od sposobu i portalu, na którym nocleg zamówiliśmy. Wybór najpopularniejszej, bo najtańszej opcji bezzwrotnej w serwisie Booking.com nie daje nam zwrotu kosztów także w obliczu koronawirusa, jednak już Airbnb wdrożyło politykę okoliczności wyjątkowych i na swojej stronie obszernie informuje gospodarzy i podróżnych o ich prawach. Co najważniejsze – mamy tu możliwość anulowania noclegu bez opłat, o ile dotyczy ona kraju, w którym gwałtownie rozprzestrzenia się koronawirus.

Mam nadzieję, że pomogłam odpowiedzieć na nurtujące pytania odnośnie naszych planów podróżniczych, a w razie wątpliwości co do konkretnego przypadku czy trudności z odzyskaniem należności lub odszkodowania w takich sytuacjach, zapraszam do kontaktu z Kancelarią

Tło

Inne artykuły

 • ODMRAŻANIE GOSPODARKI

  Od pięciu dni media zdominowane zostały przez doniesienia o wojnie na Ukrainie. Wszyscy jesteśmy przejęci sytuacją, jaka rozgrywa się tuż za naszą wschodnią granicą i pomagamy jak tylko możemy.

  Tymczasem - choć nie jest o tym głośno, rząd wydał całkowicie nowe Rozporządzenie z dnia 25 lutego 2022r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, jakie wchodzi dziś w życie. Traci w związku z tym moc poprzednio obowiązujące rozporządzenie z dnia 6 maja 2021r.

 • ADWOKAT MONIKA CICHOCKA DLA TVN24

  Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi adw.Moniki Cichockiej dla stacji tvn24 o możliwości weryfikowania paszportów covidowych przez przedsiębiorców na gruncie aktualnie obowiązującego stanu prawnego 🤓                      A po więcej na ten temat polecamy zajrzeć na bezprawnik.pl, bo ostatnio ukazał się tam nowy artykuł autorstwa mec. Cichockiej.

 • DZIŚ 21.00 TVN24, PROGRAM POLSKA I ŚWIAT

  Zapraszam dziś do obejrzenia programu Polska i Świat o 21.00 na Tvn24, gdzie miałam okazję powiedzieć co nieco o nowowprowadzonym przepisie dotyczącym okazywania zaświadczeń o szczepieniach i paru innych kwestiach związanych z niejasnymi przepisami dot. restrykcji dookołacovidowskich 🙂

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438