Tło

KORONAWIRUS VS ODSZKODOWANIA OD SKARBU PAŃSTWA

KORONAWIRUS VS ODSZKODOWANIA OD SKARBU PAŃSTWA

Stało się! Masowo zaczęły pojawiać się pierwsze pozwy o odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa w związku z panującą sytuacją. Pierwszy taki pozew złożony został w imieniu niewielkiej sieci siłowni ze względu na zakaz działalności placówek tego typu nałożony przez rząd. Siłownia rozbiła kwotę roszczenia na odszkodowanie za poniesione koszty prowadzenia działalności przez czas zamknięcia jak: czynsz, stałe koszty obsługi lokalu, wypłata wynagrodzeń dla pracowników i inne świadczenia (rzędu ok 274 tys. zł) oraz utracone korzyści poprzez porównanie jaki dochód wygenerowała siłownia w tym samym okresie w 2019r. (kwota rzędu 184 tys. zł) 

Czy tego typu sprawy mają szansę na powodzenie? 

Otóż mają i to na moje oko całkiem spore!
Z art. 77 ust. 1 Konstytucji wynika, że "odszkodowanie przysługuje za każde niezgodne z prawem działanie władzy publicznej". Z kolei artykuł 417[1] Kodeksu cywilnego stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa. Brak zaś wprowadzenia stanu klęski żywiołowej przy spełnieniu wszystkich ku temu przesłanek, o czym pisałam już wielokrotnie jest zaniechaniem ze strony władzy publicznej, zaś stosowanie zakazów, nakazów oraz innych restrykcji charakterystycznych dla stanów nadzwyczajnych bez jego wprowadzenia jest działaniem niezgodnym z prawem.  

Jeżeli więc Państwa działalność ucierpiała ze względu na bezprawnie wprowadzane zakazy rządu i chcieliby Państwo rozważyć możliwość uzyskania odszkodowania, zachęcam do zgłaszania się do Kancelarii – sprawy o odszkodowania to jedna z moich głównych specjalizacji!

Tło

Inne artykuły

 • ODMRAŻANIE GOSPODARKI

  Od pięciu dni media zdominowane zostały przez doniesienia o wojnie na Ukrainie. Wszyscy jesteśmy przejęci sytuacją, jaka rozgrywa się tuż za naszą wschodnią granicą i pomagamy jak tylko możemy.

  Tymczasem - choć nie jest o tym głośno, rząd wydał całkowicie nowe Rozporządzenie z dnia 25 lutego 2022r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, jakie wchodzi dziś w życie. Traci w związku z tym moc poprzednio obowiązujące rozporządzenie z dnia 6 maja 2021r.

 • ADWOKAT MONIKA CICHOCKA DLA TVN24

  Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi adw.Moniki Cichockiej dla stacji tvn24 o możliwości weryfikowania paszportów covidowych przez przedsiębiorców na gruncie aktualnie obowiązującego stanu prawnego 🤓                      A po więcej na ten temat polecamy zajrzeć na bezprawnik.pl, bo ostatnio ukazał się tam nowy artykuł autorstwa mec. Cichockiej.

 • DZIŚ 21.00 TVN24, PROGRAM POLSKA I ŚWIAT

  Zapraszam dziś do obejrzenia programu Polska i Świat o 21.00 na Tvn24, gdzie miałam okazję powiedzieć co nieco o nowowprowadzonym przepisie dotyczącym okazywania zaświadczeń o szczepieniach i paru innych kwestiach związanych z niejasnymi przepisami dot. restrykcji dookołacovidowskich 🙂

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438