Tło

KORONAWIRUS VS ODSZKODOWANIA OD SKARBU PAŃSTWA

KORONAWIRUS VS ODSZKODOWANIA OD SKARBU PAŃSTWA

Stało się! Masowo zaczęły pojawiać się pierwsze pozwy o odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa w związku z panującą sytuacją. Pierwszy taki pozew złożony został w imieniu niewielkiej sieci siłowni ze względu na zakaz działalności placówek tego typu nałożony przez rząd. Siłownia rozbiła kwotę roszczenia na odszkodowanie za poniesione koszty prowadzenia działalności przez czas zamknięcia jak: czynsz, stałe koszty obsługi lokalu, wypłata wynagrodzeń dla pracowników i inne świadczenia (rzędu ok 274 tys. zł) oraz utracone korzyści poprzez porównanie jaki dochód wygenerowała siłownia w tym samym okresie w 2019r. (kwota rzędu 184 tys. zł) 

Czy tego typu sprawy mają szansę na powodzenie? 

Otóż mają i to na moje oko całkiem spore!
Z art. 77 ust. 1 Konstytucji wynika, że "odszkodowanie przysługuje za każde niezgodne z prawem działanie władzy publicznej". Z kolei artykuł 417[1] Kodeksu cywilnego stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa. Brak zaś wprowadzenia stanu klęski żywiołowej przy spełnieniu wszystkich ku temu przesłanek, o czym pisałam już wielokrotnie jest zaniechaniem ze strony władzy publicznej, zaś stosowanie zakazów, nakazów oraz innych restrykcji charakterystycznych dla stanów nadzwyczajnych bez jego wprowadzenia jest działaniem niezgodnym z prawem.  

Jeżeli więc Państwa działalność ucierpiała ze względu na bezprawnie wprowadzane zakazy rządu i chcieliby Państwo rozważyć możliwość uzyskania odszkodowania, zachęcam do zgłaszania się do Kancelarii – sprawy o odszkodowania to jedna z moich głównych specjalizacji!

Tło

Inne artykuły

 • KORONAWIRUS VS STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ

  "Brak podstaw do wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej"?

  Przyjrzyjmy się bliżej odpowiednim przepisom

 • KORONAWIRUS VS ZWROT KOSZTÓW PODRÓŻY

  Panująca pandemia koronawirusa zaczęła weryfikować nasze plany podróżnicze. Coraz częściej pojawiają się pytania i wątpliwości czy jeśli zrezygnujemy z wykupionej wycieczki przysługuje nam zwrot kosztów? Co w przypadku, gdy to linie lotnicze odwołają nasz lot, a na własną rękę rezerwowaliśmy noclegi i inne atrakcje? Czy w takim wypadku przysługuje nam odszkodowanie?

 • KORONAWIRUS VS ZMIANA WARUNKÓW UMÓW (w tym umów najmu lokali)

  Mam dobrą wiadomość dla przedsiębiorców, których plany biznesowe zostały mocno pokrzyżowane przez panującą epidemię koronawirusa.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438