Tło

KORONAWIRUS VS ODSZKODOWANIA OD SKARBU PAŃSTWA

KORONAWIRUS VS ODSZKODOWANIA OD SKARBU PAŃSTWA

Stało się! Masowo zaczęły pojawiać się pierwsze pozwy o odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa w związku z panującą sytuacją. Pierwszy taki pozew złożony został w imieniu niewielkiej sieci siłowni ze względu na zakaz działalności placówek tego typu nałożony przez rząd. Siłownia rozbiła kwotę roszczenia na odszkodowanie za poniesione koszty prowadzenia działalności przez czas zamknięcia jak: czynsz, stałe koszty obsługi lokalu, wypłata wynagrodzeń dla pracowników i inne świadczenia (rzędu ok 274 tys. zł) oraz utracone korzyści poprzez porównanie jaki dochód wygenerowała siłownia w tym samym okresie w 2019r. (kwota rzędu 184 tys. zł) 

Czy tego typu sprawy mają szansę na powodzenie? 

Otóż mają i to na moje oko całkiem spore!
Z art. 77 ust. 1 Konstytucji wynika, że "odszkodowanie przysługuje za każde niezgodne z prawem działanie władzy publicznej". Z kolei artykuł 417[1] Kodeksu cywilnego stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa. Brak zaś wprowadzenia stanu klęski żywiołowej przy spełnieniu wszystkich ku temu przesłanek, o czym pisałam już wielokrotnie jest zaniechaniem ze strony władzy publicznej, zaś stosowanie zakazów, nakazów oraz innych restrykcji charakterystycznych dla stanów nadzwyczajnych bez jego wprowadzenia jest działaniem niezgodnym z prawem.  

Jeżeli więc Państwa działalność ucierpiała ze względu na bezprawnie wprowadzane zakazy rządu i chcieliby Państwo rozważyć możliwość uzyskania odszkodowania, zachęcam do zgłaszania się do Kancelarii – sprawy o odszkodowania to jedna z moich głównych specjalizacji!

Tło

Inne artykuły

  • DZIŚ 21.00 TVN24, PROGRAM POLSKA I ŚWIAT

    Zapraszam dziś do obejrzenia programu Polska i Świat o 21.00 na Tvn24, gdzie miałam okazję powiedzieć co nieco o nowowprowadzonym przepisie dotyczącym okazywania zaświadczeń o szczepieniach i paru innych kwestiach związanych z niejasnymi przepisami dot. restrykcji dookołacovidowskich 🙂

  • JEDNAK POTAŃCZYMY W SYLWESTRA

    W niespełna 3 dni rząd znowu znowelizował rozporządzenie regulujące restrykcje w związku z wystąpieniem stanu epidemii i wynika z niego, że jednak w Sylwestra potańczymy (abstrahując już od kwestii legalności jakichkolwiek ograniczeń i zakazów wprowadzonych w drodze rozporządzenia).

  • CZY PRZEDSIĘBIORCA MOŻE SPRAWDZAĆ PASZPORTY COVIDOWE?

    Kolejna drażliwa kwestia, jaka pojawiła się w związku z najnowszą nowelizacją Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dalej: „Rozporządzenia” to wprowadzenie przepisu, mającego (przynajmniej w teorii) regulować możliwość weryfikacji paszportów Covidowych i innych informacji o stanie zdrowia w celu wykroczenia poza limity wskazane w Rozporządzeniu.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438