Tło

KORONAWIRUS VS ODSZKODOWANIA OD SKARBU PAŃSTWA

KORONAWIRUS VS ODSZKODOWANIA OD SKARBU PAŃSTWA

Stało się! Masowo zaczęły pojawiać się pierwsze pozwy o odszkodowanie przeciwko Skarbowi Państwa w związku z panującą sytuacją. Pierwszy taki pozew złożony został w imieniu niewielkiej sieci siłowni ze względu na zakaz działalności placówek tego typu nałożony przez rząd. Siłownia rozbiła kwotę roszczenia na odszkodowanie za poniesione koszty prowadzenia działalności przez czas zamknięcia jak: czynsz, stałe koszty obsługi lokalu, wypłata wynagrodzeń dla pracowników i inne świadczenia (rzędu ok 274 tys. zł) oraz utracone korzyści poprzez porównanie jaki dochód wygenerowała siłownia w tym samym okresie w 2019r. (kwota rzędu 184 tys. zł) 

Czy tego typu sprawy mają szansę na powodzenie? 

Otóż mają i to na moje oko całkiem spore!
Z art. 77 ust. 1 Konstytucji wynika, że "odszkodowanie przysługuje za każde niezgodne z prawem działanie władzy publicznej". Z kolei artykuł 417[1] Kodeksu cywilnego stanowi, że za szkodę wyrządzoną przez zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa. Brak zaś wprowadzenia stanu klęski żywiołowej przy spełnieniu wszystkich ku temu przesłanek, o czym pisałam już wielokrotnie jest zaniechaniem ze strony władzy publicznej, zaś stosowanie zakazów, nakazów oraz innych restrykcji charakterystycznych dla stanów nadzwyczajnych bez jego wprowadzenia jest działaniem niezgodnym z prawem.  

Jeżeli więc Państwa działalność ucierpiała ze względu na bezprawnie wprowadzane zakazy rządu i chcieliby Państwo rozważyć możliwość uzyskania odszkodowania, zachęcam do zgłaszania się do Kancelarii – sprawy o odszkodowania to jedna z moich głównych specjalizacji!

Tło

Inne artykuły

  • "ZADATEK JEST BEZZWROTNY."

    Karolina, właścicielka szkoły tańca Dance, ma problem, bo klienci zapisują się na zajęcia, zajmują miejsce w grupie, a potem nie opłacają karnetu i rezygnują. Karolina chciałaby się jakoś zabezpieczyć.

  • ROZCHOROWAŁAM SIĘ I NIE MOGĘ POPROWADZIĆ ZAJĘĆ. CO TERAZ?

    Rozchorowałam się i nie mogę poprowadzić zajęć. Pani Mecenas, czy mogę przysłać zastępstwo?

  • UWAGA! NOWY OBOWIĄZEK SZKÓŁ TAŃCA! CZY WDROŻYŁEŚ JUŻ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH?

    Czy wiesz, że zgodnie z wprowadzoną w lutym tzw. ustawą Kamilka MASZ OBOWIĄZEK WDROŻYĆ w swoim studio (jeśli przychodzą na zajęcia dzieci i młodzież) tzw. STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH?

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438