Tło

KLAUZULE NIEDOZWOLONE, CZYLI WŁAŚCIWIE CO?

KLAUZULE NIEDOZWOLONE, CZYLI WŁAŚCIWIE CO?

Często mawia się, że prowadząc własny biznes jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Teoretycznie wszystko wygląda obiecująco, ale czy na pewno masz 100% swobodę w prowadzeniu swojego biznesu???

Muszę cię zmartwić, bo odpowiedź brzmi NIE.

🔸 Prowadząc szkołę tańca, klub fitness, siłownię, studio jogi, itp. tworzysz zapewne regulaminy i umowy z klientami. Piszesz je, ponieważ chcesz się odpowiednio zabezpieczyć, żeby nie ponosić odpowiedzialności za coś, za co nie chcesz jej ponosić. Pamiętaj jednak, że Twój klient, czyli konsument, ma swoje prawa!

🔸 Regulamin lub umowa, którą przedstawiasz klientowi szkoły jest rodzajem dokumentu, którego z nim nie negocjujesz – klient może go zaakceptować lub nie, ale zwykle nie ma wpływu na jego treść. Dlatego Kodeks cywilny staje w obronie takiego klienta - konsumenta i zakazuje stosowania w regulaminach i umowach postanowień sprzecznych z dobrymi obyczajami i rażąco naruszającymi jego interesy.

🔸 Czy musisz się bać tych „dobrych obyczajówi rażącego naruszenia interesów” klienta?

Nie ma takiej potrzeby. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie pewnej równowagi i zapobieżenie nieusprawiedliwionej dysproporcji między stronami. Pisząc zatem postanowienia umowy lub regulaminu ograniczające odpowiedzialność Twojej szkoły zadaj sobie pytanie: czy jako klient nie czułabym/ nie czułbym się znacząco pokrzywdzony takim zapisem? Czy chciałabym/ chciałbym przyjąć taki regulamin lub umowę?

Uwaga na najczęściej powtarzające się klauzule niedozwolone w branży tanecznej I sportowej, typu brak odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szatni.

🔸 Jeżeli chcesz zapoznać się z rejestrem klauzul niedozwolonych, możesz zajrzeć na stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (www.uokik.gov.pl) lub śledzić kolejne artykuły, w których rozwinę ten temat.

Tło

Inne artykuły

  • ODPOWIEDZIALNOŚĆ SZKOŁY TAŃCA ZA RZECZY POZOSTAWIONE W SZATNI

    „Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szatni”, to napis pojawiający się w wielu szatniach i jeden z kluczowych punktów regulaminów wielu obiektów sportowych.

  • JAKI JEST TWÓJ ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI WOBEC KLIENTA?

    Witam Cię ponownie! Dziś kolejny „bezpieczny” wpis, czyli dalej porozprawiam o odpowiedzialności w tańcu i sporcie oraz o granicach Twojej odpowiedzialności jako instruktora i/lub właściciela szkoły tańca, klubu sportowego, studio fitness czy pole dance – dalej dla ułatwienia nazywać je łącznie „szkołą”.

  • ODPOWIEDZIALNOŚĆ DELIKTOWA W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

    Ostatnio mówiłam Ci o okolicznościach, w których jako instruktor i/ lub właściciel szkoły tańca (też klubu sportowego, studio fitness itd.) odpowiadasz za kontuzje uczestników zajęć. Pamiętaj proszę, że nie chcę Cię straszyć czy zniechęcać do robienia tego, co kochasz. Pragnę budzić u Ciebie świadomość, kiedy możesz być pociągnięty do odpowiedzialności i, a contrario, w jakich sytuacjach zarzuty pod Twoim adresem są nieuzasadnione.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438