Tło

JAK SIĘ ZACHOWAĆ W RAZIE KONTROLI?

JAK SIĘ ZACHOWAĆ W RAZIE KONTROLI?

Zablokowani przez (bezprawnie) nałożone restrykcje w Rozporządzeniu RM z dnia 21 grudnia 2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przedsiębiorcy stracili cierpliwość i wcale się nie dziwię. Rozpoczęto na wysoką skalę akcję #otwieraMY – tj. przeciwstawiamy się bezprawiu i walczymy o przetrwanie na rynku. 

Dla niektórych z branż udało się skonstruować rozwiązania prawne pozwalające na spokojne funkcjonowanie także i w nałożonym Rozporządzeniem reżimie, np. dla branży tanecznej czy fitness, jednak dla innych zadanie takie zostało mocno utrudnione i pozostają dwie możliwości: czekać na uchylenie restrykcji (co może nastąpić nieprędko) i z każdym dniem generować straty lub otworzyć się i działać!

Poniżej zamieszczam krótki PROTOKÓŁ POSTĘPOWANIA w przypadku kontroli przedsiębiorców, którzy zdecydują się na tą drugą opcję:

1. Co do zasady, zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców powinna być zapowiedziana, a stronie przysługuje czynny udział w postępowaniu.

2. Nie musicie wpuszczać funkcjonariuszy na swój teren prywatny – nienaruszalność mieszkania/ pomieszczenia i ochronę prawa własności i innych praw majątkowych gwarantuje Konstytucja. Przeszukanie czy oględziny bez nakazu prokuratorskiego mogą się odbyć tylko w ściśle określonych w ustawie sytuacjach np. „w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa. Mowa tu jednak o PRZESTĘPSTWIE, nie o wykroczeniu, z którym to raczej będziemy mieć do czynienia w przypadku otwarcia lokalu mimo zakazu z Rozporządzenia. Inną możliwością jest np. zagrożenie życia lub zdrowia – jednak w takim przypadku powinno wystąpić UZASADNIONE PODEJRZENIE, że mamy rzeczywiście do czynienia z taką sytuacją.

3. Jeśli już dojdzie do konfrontacji – możecie nagrywać jej przebieg kontroli (kamery nie kierujemy na twarze kontrolujących).

Ważne: Nie ma przepisu, który jasno by określał, że można nagrywać policjanta np. podczas kontroli. Ale nie ma też zapisu, który tego zakazuje. – dopóki nie będziemy rozpowszechniać nagrania, gdzie można wyodrębnić wizerunek osoby (a my nagrywamy bez twarzy) a nagrywanie nie będzie zakłócało przebiegu czynności, jest ono prawnie dozwolone.

4. Zapytajcie o podstawę prawną kontroli – funkcjonariusz jest zobowiązany do jej podania na Wasze żądanie.

5. W przypadku wylegitymowania – nie buntujcie się, okażcie dowód tożsamości. Policjant ma prawo wylegitymować nie tylko sprawców zdarzeń, ale i świadków. Jednocześnie policjant ma obowiązek także i siebie wylegitymować tj. podać swój stopień, imię i nazwisko. Warto te dane zanotować, chociażby dlatego, że za naruszenie prawa funkcjonariusze publiczni mogą odpowiadać swoim majątkiem osobistym.

6. Jeśli policjant lub inspektor z Sanepidu będzie chciał ukarać Was mandatem/ nałożyć karę pieniężną, odmówcie przyjęcia mandatu, a od kary administracyjnej się odwołujcie. Najnowsze orzecznictwo jest po Waszej stronie, o czym wspominałam w ostatnim poście! W tym miejscu zaznaczę jak ważne jest przestrzeganie terminów, czytanie małych druczków na nakazach zapłaty z istotnymi informacjami i odbieranie korespondencji – jeśli w ciągu 14 dni jej nie odbierzecie z poczty, uznaje się ją za doręczoną, co może Wam później uniemożliwić odwołanie się od decyzji o nałożeniu kary czy wyroku nakazowego. 

W jedności jest siła, jesteśmy z Wami, a jeśli zostaniecie ukarani mandatem lub karą pieniężną, to podrzucam parę kluczowych argumentów do sprawy: https://bezprawnik.pl/czy-mozna-zakazac-lub-ograniczyc.../

Kancelaria służy także pomocą w skonstruowaniu odpowiednich odwołań i poprowadzeniu sprawy w sądzie.

Tło

Inne artykuły

  • UWAŻAJ NA 3 KLAUZULE NIEDOZWOLONE!

    3 klauzule niedozwolone, które stosujesz w swojej szkole lub zastanawiasz się nad ich wprowadzeniem do regulaminu:

  • PROWADZĘ SWÓJ SKLEP INTERNETOWY JUŻ OD JAKIEGOŚ CZASU. CO ILE POWINNAM AKTUALIZOWAĆ REGULAMIN?

    Na to nie ma jednej właściwej odpowiedzi, bo nie ma żadnego ustawowego terminu.

    Co jaki czas dokonywać audytu regulaminu i dlaczego?

  • CZY SPRAWDZANIE OBECNOŚCI NA KAŻDYCH ZAJĘCIACH JEST OBOWIĄZKOWE?

    Lista obecności, czy jakikolwiek inny sposób ewidencjonowania uczestników danych zajęć, to (nie ma co ukrywać) Twój parasol bezpieczeństwa.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438