JAK OCENIĆ CZY ODSZKODOWANIE ZA KONTUZJĘ SIĘ NALEŻY?
Chodzi dziś o sytuację, w której nie masz odpowiedniego ubezpieczenia OC z tytułu prowadzonej działalności lub z jakiegoś powodu nie chcesz z tego skorzystać.
Na co zatem zwrócić uwagę oceniając roszczenie o odszkodowanie?
1. Za co ma być zapłacone odszkodowanie?
Odszkodowanie należy się za uszczerbek na zdrowiu uczestnika zajęć (już poniesiony lub przyszły).
2. Jak wysokie może być odszkodowanie?
Nie ma na to jednego wzoru matematycznego, bo jest to kwestia ocenna. Wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od rozmiaru szkody, gdzie ta szkoda kontuzja) stanowi górną granicę Twojej odpowiedzialności.
3. Jak określić rozmiar szkody?
Rozmiar szkody bierze się z normalnych następstw określonego zachowania uczestnika zajęć / instruktora / szkoły tańca. Czyli bierze się pod uwagę całokształt okoliczności konkretnego wypadku w taki sposób, aby z jednej strony nie było to krzywdzące dla uczestnika, a z drugiej strony nie prowadziło do uzyskania odszkodowania o wartości przewyższającej poniesioną szkodę.
4. Czy poszkodowany uczestnik zajęć jest bez winy?
To jest niezwykle ważne pytanie, które musisz sobie zadać.
Musisz więc przeanalizować całe zdarzenie, aby ustalić normalny ciąg zdarzeń przyczynowo- skutkowy. Jest to taki ciąg zdarzeń, który w przypadku przeciętnego uczestnika zajęć, jego normalnego zachowania i przeciętnego instruktora prowadzi do konkretnego skutku.
Jeżeli kontuzjowany zachował się w danej sytuacji obiektywnie nieprawidłowo, to właśnie jest to jego „przyczynienie”, które zaburza normalny ciąg przyczynowo- skutkowy.
Zła wiadomość – nawet przejście przez roszczenie odszkodowawcze według tych wskazówek, nie gwarantuje, że sprawa nie trafi do sądu.
Jeżeli masz wątpliwości, zawsze możesz udać się do profesjonalisty (adwokata lub radcy prawnego) po jednorazową poradę prawną. Oczywiście ja również z chęcią Ci pomogę