Tło

FOTO/WIDEO RELACJE Z POKAZÓW

Miałam już kończyć temat związany z występami na koniec roku, ale jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której Ci w tym temacie nie powiedziałam Przecież, jak już zorganizujesz taki show, a Twoi uczniowie pokażą, czego się nauczyli, będziesz chciał to uwiecznić i chwalić się tym światu!

Pamiętaj jednak, że wizerunek, to dobro osobiste i nie zawsze możesz sobie go swobodnie utrwalać i wykorzystywać!!! Może pamiętasz, bo kiedyś już o tym wspominałam, że wizerunek jest chroniony zarówno przez prawo autorskie jak i przez RODO.

Legalnie i bez żadnych dodatkowych zgód, możesz robić zdjęcia, gdzie każda osoba stanowi jedynie szczegół całości. Również legalnie możesz robić fotki osobie powszechnie znanej, np. aktora, który zgodzi się poprowadzić Twój pokaz jako konferansjer.

W każdej innej sytuacji, konieczne będzie uzyskanie zgody każdego uczestnika lub rodzica uczestnika (jeżeli jest niepełnoletni). W zgodzie takiej muszą znaleźć się następujące informacje:

🔸 kto przetwarza wizerunek = Twoja firma,

🔸 czyj wizerunek będzie przetwarzany = imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania uczestnika lub imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania rodzica i uczestnika (jeżeli uczestnik jest niepełnoletni),

🔸 okoliczności, w których wizerunek będzie utrwalany = data, miejsce, nazwa Twojego pokazu,

🔸 cel = dlaczego chcesz utrwalać wizerunek uczestnika, gdzie i do czego będziesz go wykorzystywać.

Zgoda taka musi być wyraźna – najlepiej pisemna lub przez zaznaczenie checkboxa. Wyrażenie takiej zgody nie może warunkować udziału w pokazie! Pamiętaj też, że uczestnik może w każdej chwili udzieloną zgodę odwołać.

Jeżeli, poza zdjęciami, będziesz nagrywać filmiki pokazujące fragmenty lub całe choreografie bądź spektakle koniecznie zadbaj o odpowiednią umowę z twórcą danej choreografii lub spektaklu! Uzyskaj odpowiednią zgodę lub „zakup” od twórcy prawa do korzystania z jego dzieła. Musisz dobrze przemyśleć, czego oczekujesz od takiej choreografii i czy będziesz chciał ją wykorzystywać kiedyś w przyszłości. Wzory takich umów możesz znaleźć np. na lawhall.pl

Tło

Inne artykuły

  • "ZADATEK JEST BEZZWROTNY."

    Karolina, właścicielka szkoły tańca Dance, ma problem, bo klienci zapisują się na zajęcia, zajmują miejsce w grupie, a potem nie opłacają karnetu i rezygnują. Karolina chciałaby się jakoś zabezpieczyć.

  • ROZCHOROWAŁAM SIĘ I NIE MOGĘ POPROWADZIĆ ZAJĘĆ. CO TERAZ?

    Rozchorowałam się i nie mogę poprowadzić zajęć. Pani Mecenas, czy mogę przysłać zastępstwo?

  • UWAGA! NOWY OBOWIĄZEK SZKÓŁ TAŃCA! CZY WDROŻYŁEŚ JUŻ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH?

    Czy wiesz, że zgodnie z wprowadzoną w lutym tzw. ustawą Kamilka MASZ OBOWIĄZEK WDROŻYĆ w swoim studio (jeśli przychodzą na zajęcia dzieci i młodzież) tzw. STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH?

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438