Tło

CZY ZNOWU ZAKAZANO DZIAŁALNOŚCI SZKÓŁ TAŃCA?

CZY ZNOWU ZAKAZANO DZIAŁALNOŚCI SZKÓŁ TAŃCA?

Opublikowano najnowszą treść rozporządzenia regulującego kwestie restrykcji w zw. z epidemią.

Czy znowu zakazano działalności szkół tańca?

Ulubiona odpowiedź prawnika: to zależy. A zależeć będzie od punktu widzenia.

Zacznijmy jednak od tego co się zmieniło w rozporządzeniu:

A. uchylono przepis zezwalający na prowadzenie działalności polegającej na udostępnianiu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, niezależnie od limitu osób wprowadzając jednocześnie zakaz takiej działalności do dnia 31 stycznia 2021r. z wyłączeniem tanecznych klubów sportowych.

B. wprowadzono nowy przepis ustanawiający zakaz do dnia 31 stycznia 2022 r. prowadzenia:
• działalności dyskotek (serwujących głównie napoje) (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.30.Z);

• działalności polegającej na prowadzeniu miejsc do tańczenia lub w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.A), z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych;

• działalności polegającej na prowadzeniu miejsc do tańczenia lub w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (oznaczonej we wpisie przedsiębiorcy lub podmiotu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej, jako przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej, kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności 93.29.Z), z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Czy jednak można utożsamiać działalność polegającą na udostępnianiu miejsca do tańczenia z działalnością szkół tańca?

O tym pisałam już w zeszłym roku – NIE – i wskazuje na to nie tylko inny kod PKD takich działalności, ale i cel edukacyjny, charakter artystyczny oraz zorganizowana forma zajęć, jakie prowadzone są w szkole tańca. Aby jednak nie było tu wątpliwości należy wdrożyć lekkie zmiany organizacyjne w swojej placówce i przygotować odpowiednią dokumentację prawną – od regulaminów, po oświadczenia dla kursantów, procedury sanitarne i inne.

Proszę ponadto zwrócić uwagę na powielenie w rozporządzeniu w dwóch miejscach właściwie tego samego zapisu (patrz lit. A i B, który w jednym miejscu jest ujęty szerzej (zakaz wszelkiej działalności polegającej na udostępnianiu miejsc do tańczenia w zamkniętym pomieszczeniu z wyłączeniem tanecznych klubów sportowych – bez wskazania kodów PKD), a w innym – węziej – zakaz działalności dyskotek i działalności z PKD 93.29.A oraz 93.29.Z i to jest dodatkowy argument działający na korzyść branży tanecznej, bo przywołane zostały w przepisie §9 ust. 35c przykłady działalności z kategorii „udostępnianie miejsc do tańczenia”, które zgodnie z wykładnią celowościową miały zablokować po prostu działanie dyskotek i innych imprez czy potańcówek (a więc nie zorganizowanych zajęć z udziałem instruktora).

Dodatkowo zgodnie z wykładnią celowościową – jeżeli zajęcia fitness są dozwolone (a nadal takie pozostają), to uznanie za zakazane zajęcia z instruktorem tańca jest nielogiczne.

Poza tym w innym przepisie dozwolono już na prowadzenie pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej pod warunkiem przestrzegania limitu 100 osób (o możliwości weryfikowania limitów napiszę w oddzielnym poście.)

Należy także zauważyć, że spod zakazu wprost wyłączone są taneczne kluby sportowe – pamiętacie Państwo, że alarmowaliśmy na jesieni, że to dobry czas, aby założyć taneczny klub sportowy? Praktyka zeszłoroczna pokazała, że lockdown może utrzymać się do późnej wiosny, a zatem jeszcze nie jest za późno, by podjąć odpowiednie kroki i zarejestrować sportowy klub taneczny.

Podsumowując: #naukatańcatoniedyskoteka, ale aby hasło z hashtagu przekonało osoby niezwiązane z branżą i nierozumiejące, że taniec to coś znacznie więcej niż bezwiedne wymachiwanie rękami i nogami, należy odpowiednio się przygotować – papierkowo i organizacyjnie.

* Wpisy publikowane na stronie Kancelarii nie stanowią porady prawnej – chcąc należycie zabezpieczyć swoją działalność należy zasięgnąć profesjonalnej, zindywidualizowanej porady prawnej.

Tło

Inne artykuły

  • JAK ZREKOMPENSOWAĆ ODWOŁANE ZAJĘCIA KURSANTOM?

    A co z zajęciami, które Ty odwołujesz? Odrabiać czy nie odrabiać?

  • CZY ODRABIANIE ZAJĘĆ TO PRZYWILEJ?

    Zapisy regulaminów o odrabianiu zajęć czy nieobecności, wcale nie należą do rzadkości.

    I całkiem słusznie!

  • KONKURENCJA "PODKŁADA MI ŚWINIĘ" - CO MOGĘ ZROBIĆ?

    Sprawdź, jak reagować na czyny nieuczciwej konkurencji!

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438