Tło

CZY MOŻNA ZMUSIĆ PRACOWNIKA DO SZCZEPIENIA NA COVID-19?

CZY MOŻNA ZMUSIĆ PRACOWNIKA DO SZCZEPIENIA NA COVID-19?

Choć szczepienia uważane są za ważny środek do walki z koronawirusem, to pracodawca nie ma w aktualnym stanie prawnym żadnych prawnych narzędzi, by uniemożliwić niezaszczepionymi pracownikowi wykonywania swoich obowiązków. Szczepienia na COVID-19 nie zostały wykazane w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Tym samym szczepienia te należy uznać za dobrowolne.

Niektórzy z pracodawców decydują się jednak np. na przeniesienie pracownika na inne stanowisko zmniejszające ryzyko zakażenia pozostałych zatrudnionych powołując się na aktualne przepisy związane z ochroną zdrowia innych pracowników i zasady BHP. Art. 222[1] § 1 Kodeksu pracy wskazuje bowiem, że w razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Przyjmując jako punkt wyjścia powyższy przepis, wskazuje się na art. 20 Ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zgodnie z którym pracodawca może w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych przeprowadzić zalecane szczepienia ochronne wymagane przy wykonywaniu określonych czynności zawodowych. Z kolei od 29 grudnia 2020 roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników, które wskazuje wirus SARS-CoV-2 jako szkodliwy czynnik biologiczny.

Pomimo powoływania się na powyższe akty prawne nadal nie stanowią one jednoznacznej podstawy do skierowania pracownika na szczepienie przeciw COVID-19 w drodze jednostronnej decyzji pracodawcy.

W przypadku, gdyby osoby niezaszczepione zostały odsunięte od obowiązków lub zwolnione z tego tytułu, mogą wytoczyć one powództwo o dyskryminację.

Pracodawca może prowadzić wewnętrzną kampanię zachęcającą do przyjęcia szczepionki na COVID-19, ale i tu należy być ostrożnym w kwestii np. motywowania poprzez nagradzanie różnego rodzaju benefitami pracowników zaszczepionych, gdyż takie działania również mogą być podstawą do posądzenia pracodawcy o dyskryminację.

Tło

Inne artykuły

  • UWAŻAJ NA 3 KLAUZULE NIEDOZWOLONE!

    3 klauzule niedozwolone, które stosujesz w swojej szkole lub zastanawiasz się nad ich wprowadzeniem do regulaminu:

  • PROWADZĘ SWÓJ SKLEP INTERNETOWY JUŻ OD JAKIEGOŚ CZASU. CO ILE POWINNAM AKTUALIZOWAĆ REGULAMIN?

    Na to nie ma jednej właściwej odpowiedzi, bo nie ma żadnego ustawowego terminu.

    Co jaki czas dokonywać audytu regulaminu i dlaczego?

  • CZY SPRAWDZANIE OBECNOŚCI NA KAŻDYCH ZAJĘCIACH JEST OBOWIĄZKOWE?

    Lista obecności, czy jakikolwiek inny sposób ewidencjonowania uczestników danych zajęć, to (nie ma co ukrywać) Twój parasol bezpieczeństwa.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438