CO ZROBIĆ KIEDY UCZESTNIK ZAJĘĆ DOZNA KONTUZJI?
Sport i kontuzje, są właściwie nierozłącznymi pojęciami. Oczywiście, życzę Tobie i Twoim podopiecznym, aby tych kontuzji było jak najmniej, ale umówmy się – one w sporcie są niemal codziennością.
Co będzie, jeśli uczestnik zajęć (Jan) skręci nogę?
Anna, jako właścicielka szkoły tańca może spodziewać się, że Jan zwróci się do niej z roszczeniem związanym z doznaną kontuzją. Roszczenie = żądanie zapłacenia określonej kwoty.
Jan może od Anny zażądać:
a. odszkodowania = zapłata za fizyczną szkodę (np. koszt leczenia i rehabilitacji złamanej nogi)
b. zadośćuczynienia = zapłata za krzywdę, czyli straty moralne (np. trauma związana z kontuzją, ból i cierpienie związane z doznaną kontuzją).
Anna musi liczyć się z tym, że w pierwszej kolejności Jan skieruje swoje roszczenie właśnie do niej, jako właścicielki szkoły tańca.
Dobrze, gdy już na tym etapie, Anna zacznie pilnować formalności, czyli np. rozmowy z Janem będzie prowadziła w formie pisemnej lub mailowej – tak, żeby zostawał po nich ślad.
Oczywiście, najbardziej komfortową sytuacją będzie ta, gdy Anna oraz instruktor, który prowadził zajęcia, będą mieli wykupione odpowiednie ubezpieczenie OC. Dzięki temu, bardzo możliwe, że ich rola zacznie się i skończy na podaniu Janowi kontaktu do ubezpieczyciela i numeru swojej polisy OC. Resztą zajmie się ubezpieczalnia
Gorzej, jeżeli Anna lub jej instruktor, nie będą mieli takiego ubezpieczenia (dodam i podkreślę, że nie chodzi tu o jakąkolwiek polisę OC, np. samochodową, ale o adekwatną do prowadzonej działalności w zakresie prowadzenia zajęć sportowych/ tanecznych).
Pamiętaj, że roszczenia odszkodowawcze przedawniają się po 3 latach od zdarzenia i wykrycia przez poszkodowanego (Jana) osoby zobowiązanej do naprawienia szkody. Przedawnienie, to taki termin, po którego upływie już nie jesteś zobowiązany do zaspokojenia roszczeń drugiej strony.