CO WARTO WIEDZIEĆ O KLAUZULACH ANTYKONKURENCYJNYCH?
![CO WARTO WIEDZIEĆ O KLAUZULACH ANTYKONKURENCYJNYCH?](/cache/img/8e/8ec87bd5ce63a03c99108c36ae40ab6f.webp)
Klauzule antykonkurencyjne – czym są? Jak je stosować?
Zakaz konkurencji – klauzula umowna, która każdemu podpisującemu umowę spędza sen z powiek.
Jako pracownik czy zleceniobiorca zawsze najbardziej się boimy, że umowa z takim zapisem pozbawi nas możliwości zarobku w sytuacji, gdy coś pójdzie nie tak i współpraca się nie ułoży.
Jako pracodawca czy zleceniodawca, nie zawierając w umowie klauzuli antykonkurencyjnej boimy się z kolei, że zainwestujemy w naszego pracownika czy zleceniobiorcę czas i pieniądze, a on przepadnie, pójdzie do konkurencji i jeszcze do tego ukradnie nam klientów.
Ale po kolei…
Sama idea stosowania klauzul o zakazie konkurencji wywodzi się z prawa pracy i umowy o pracę. Nie ma natomiast żadnych formalnych przeciwwskazań, aby stosować je również w umowach cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło).
Zapis o zakazie konkurencji może przybierać formę kilku zdań, całego paragrafu, ustępu umowy lub osobnej umowy poświęconej tylko opisaniu zakazu konkurencji. Nazwijmy ją dla uproszczenia, niezależnie od wybranej formy, po prostu klauzulą antykonkurencyjną. Celem takiej klauzuli jest ograniczenie możliwości działalności konkurencyjnej instruktora względem właściciela np. szkoły tańca. Chodzi tu zarówno o ograniczenie możliwości pójścia instruktora do konkurencji jak i otwarcia przez niego własnej konkurencyjnej działalności.
Ważne jest to, że działalność konkurencyjną instruktorowi możesz ograniczyć, ale nie możesz go zupełnie pozbawić możliwości wykonywania jego zawodu!
Co powinno się znaleźć w takiej klauzuli?
1. Określenie, jakiej działalności ma dotyczyć zakaz konkurencji,
2. Okres obowiązywania klauzuli, czyli okres obowiązywania zakazu podejmowania działalności konkurencyjnej,
3. Wysokość odszkodowania jakie instruktor może dostać w przypadku rozwiązania umowy (o tym więcej w kolejnym wpisie, bo to temat rzeka),
4. Termin oraz sposób zapłaty rekompensaty.
Klauzula o zakazie konkurencji dla swojej ważności musi mieć formę pisemną. To bardzo ważne, bo tylko przy zachowaniu tej formy będziesz mógł powoływać się na te postanowienia umowne.
Może na dziś wystarczy.
Za tydzień będę kontynuowała ten wątek.