Tło

CZY WARTO BRAĆ ŚLUB?

CZY WARTO BRAĆ ŚLUB?

Liczba rozwodów w Polsce stale wzrasta. Kiedyś rozstanie małżonków było społecznie nieakceptowalne, wstyd było się przyznać do bycia rozwodnikiem. Dziś stało się to normą, szczególnie wśród małżeństw żyjących w mieście. Dlaczego? Brak jednoznacznej odpowiedzi. Wpływają na to tempo życia, przewartościowanie rozwoju osobistego i kariery zawodowej nad życiem rodzinnym, bujny rozwój mediów społecznościowych i aplikacji randkowych, większe "przyzwolenie" na rozwód ze strony otoczenia. Najczęściej wymieniane w sprawach rozwodowych przyczyny trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeństwa to: 

- niezgodność charakterów,
- zdrada,
- nadużywanie alkoholu,
- nieporozumienia na tle finansowym,
- niedobór seksualny.
Skoro tyle mamy rozwodów, to po co nam ślub?  Pomijając już aspekty czysto religijne, moralne i światopoglądowe, oto dlaczego z prawnego punktu widzenia jednak warto "zaryzykować" i stanąć przed ołtarzem (lub USC) :

1) możliwość ustanowienia wspólnego majątku i wiążąca się z tym 

2) wyższa zdolność kredytowa,

3) utrzymanie:
Państwo pilnuje, aby małżonkowie dbali o swoje potrzeby, także finansowe, czyli przyczyniali się do zaspokajania potrzeb rodziny.

4) dziedziczenie z mocy ustawy: część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ całości spadku.

5) ulgi podatkowe: preferencyjne rozliczenie podatku dochodowego i zwolnienia przy opłacaniu podatków majątkowych, np. podatku od spadków i darowizn.

6) dostęp do informacji o stanie zdrowia.

7) domniemanie ojcostwa: Z formalnego punktu widzenia mężczyzna, który pozostaje w związku małżeńskim, jest automatycznie uznawany za ojca dziecka swojej żony. Gdy dziecko przychodzi na świat w związku nieformalnym, ojciec musi je uznać. Jeśli nie chce tego zrobić, matka może założyć sprawę w sądzie o ustalenie ojcostwa.  

To tylko niektóre z przykładów korzyści prawnych z zawarcia małżeństwa, jeśli znacie więcej, podzielcie się nimi!

Tło

Inne artykuły

 • ZANIM PODPISZESZ, SKONSULTUJ!

  Konieczność konsultowania umów nie wynika z tego, że ktoś może chcieć nas oszukać. Jednak bardzo często podpisywane przez nas umowy zapewniają słabszą ochronę naszych interesów, niż ochrona wynikająca z przepisów prawa.

 • PRAWNE GRANICE KRYTYKI

  Ważny temat, szczególnie w świecie, gdzie znaczna część naszego życia toczy się online, a dzięki poczuciu anonimowości Internetowy "hejt" stał się powszechnym zjawiskiem.

  Gdzie więc kończy się dozwolona krytyka, a gdzie zaczyna hejt, za który grozi odpowiedzialność karna? 

 • WNIEŚ SPRZECIW OD NAKAZU ZAPŁATY!

  Niezapłacony rachunek telefoniczny sprzed 11 lat, mandat za brak biletu autobusowego sprzed 6 lat albo dowolny inny dług sprzed wielu lat - jakież jest nasze zdziwienie, gdy nagle, po tak długim czasie, kiedy już dawno zapomnieliśmy o takich powinnościach dostajemy wyrok sądu nakazujący nam zapłatę.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438